Kofeīnu saturoši preparāti

Raksta autore : Liene Stīpniece

Kofeīns – centrālās nervu sistēmas (CNS) stimulators. Kofeīnu satur kafijas pupiņas, tējas krūma lapas un šokolāde, kā arī to bieži vien pievieno gāzētajiem dzērieniem un dažādiem medikamentiem, piemēram, saaukstēšanās zālēm, diurētiskajiem līdzekļiem, aspirīnam u.c.

Metodika:

Kofeīns stimulē CNS, bloķējot adenozīnu – mediatoru, kurš normāli uz organismu rada nomierinošu efektu. Pateicoties bloķēšanai, notiek neirāla stimulācija, kuras rezultātā atbrīvojas adrenalīns. Paātrinās un pastiprinās sirdsdarbība un elpošana, paaugstinās arteriālais asinsspiediens, paplašinās acu zīlītes, muskuļi sasprindzinās un tiek atbrīvota glikoze, kas nonāk asinsritē kā enerģijas avots.

Papildus dažādajiem psiholoģiskajiem un fizioloģiskajiem efektiem, tiek palielināta arī izturība pret fizisko slodzi. Par spīti izturības palielināšanai, kofeīns nerada nekādu efektu uz maksimālo muskuļu spēku

Kofeīna nevēlamā iedarbība:
Kofeīns stimulē CNS un var izraisīt nemierīgumu, galvassāpes un uzbudinātību. Ilgstoši lietojot kofeīnu, organisms pierod pie kofeīna un ir nepieciešams lielāks kofeīna daudzums, lai sasniegtu iepriekšējo iedarbību. Līdz ar to notiek iejaukšanās organisma hormonālajās sistēmās, jo, kā jau iepriekš minēts, lielas kofeīna devas atbrīvo adrenalīnu.

Kofeīns darbojas arī diurētiski, jo izdaloties no organisma, tas ņem sev līdzi lielu šķidruma daudzumu un izraisa šķidruma zudumu.

Vislielākā kofeīna izraisītā problēma ir tā efekts uz miegu.

Preparāti:
Therostim, Butalbital, Aspirīns, daudzi enerģijas dzērieni. NB! Nelietot kopā ar paracetamolu un pretsaaukstēšanās zālēm!!

Mērķauditorija:

Parasti preparāts, ko izmēģina daudzi, jo pieejams zemās cenas dēļ. Taču iedarbība ir variabla un nav izpētīta. Iespējams, atkarīga no konkrētā cilvēka organisma, ģenētikas, rases, un ēdienkartes. Arī tad ja sākotnēji rezultāts tiek sasniegts, kofeīnam ir tendence radīt pieradumu un lai sasniegtu vēlamo efektu, devas arvien ir jāpaaugstina augošā progresijā un izmaksas pieaug, bet efekts samazinās.

Raksta autore : Liene Stīpniece